Czartery jachtów na Kanale Elbląskim

Jeziorak

Kanał Elbląski - Jeziora


 Zobacz wszystkie zdjęcia z galerii

Jeziorak

Jezioro Jeziorak położone jest w województwie warmińsko-mazurskim, na pojezierzu Iławskim. Największym miastem przylegającym jest Iława, będąca stolicą powiatu iławskiego.. Z Iławy można dopłynąć aż do Morza Bałtyckiego poprzez jezioro Jeziorak i zabytkowy, unikatowy na skalę światową Kanał Elbląski. Jeziorak, stanowiący zachodnie odgałęzienie Kanału Elbląskiego, jest najdłuższym jeziorem w Polsce, największym na pojezierzu Iławskim oraz piątym pod względem wielkości w kraju.

Jeziorak ma przepiękną linię brzegową, zachodnie brzegi jeziora otoczone są lasami Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego, na wschodnim brzegu przeważają liczne łąki i pola. Brzegi z reguły są wysokie i strome, co jest charakterystyczne dla jezior rynnowych. Na Jezioraku znajduje się bardzo dużo zatok i zatoczek, wiele półwyspów oraz aż 16 wysp, na największej z nich Wielkiej Żuławie znajdują się pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu. Oś jeziora biegnie z północy na południe. Południowa część jeziora Jeziora jest stosunkowo wąska i kręta, na południowym brzegu leży Iława, przez wąski przesmyk przechodzimy na Mały Jeziorak, tu znajduje się także Wielka Żuława, w części północnej jezioro się rozszerza, są tu liczne zatoki i wyspy. Z Zatoki Kraga poprzez jezioro Dauby oraz Kanał Iławski dotrzemy do Miłomłyna, dalej szlakiem Kanału Elbląskiego przez pochylnie do Elbląga. W północnej części Jezioraka, z Zatoki Polańskiej poprzez Kanał Dobrzycki dopłyniemy na jezioro Ewingi. To malownicze miejsce należy do Zielonych Płuc Polski - obszaru charakteryzującego się czystym powietrzem i różnorodnością systemu przyrodniczego.

Jeziorak to raj dla miłośników sportów wodnych takich jak żeglarstwo, windsurfing, czy kajakarstwo. Na brzegach Jezioraka rozrosła się infrastruktura turystyczna: jest tu cała masa pól namiotowych, przystani jachtowych, punktów małej gastronomii, hoteli i gospodarstw agroturystycznych. W samej Iławie znajduje się sporo przystani jachtowych i firm czarterowych, gdzie można bez problemu wynająć jacht motorowy czy żaglowy. Te najbardziej znane przystanie jachtowe w Iławie to "Pod Omegą" obok "Omegi" znajduje się pomosty gminne, "Port 110", "Port Iława", "Przystań Politechniki Gdańskiej", "Port Związku Gmin Jeziorak", "Przystań Barakuda" na Wielkiej Żuławie oraz wybudowana ze ośrodków Unijnych zlokalizowana na przeciwko Ekomarina Iława. Tuż przy krańcu Wielkiej Żuławy, nad wschodnim brzegiem zlokalizowane są dwie przystanie "Biskaje" oraz "Przystań Skarbek". Dalej na północ od Iławy, na wschodnim brzegu zlokalizowana jest miejscowość Szałkowo gdzie mieści się "Przystań Maribo", dalej na zachodnim brzegu znajduje się Ośrodek Wczasowy Telewizji Polskiej Sarnówek, gdzie co roku na urlop zjeżdżają znani aktorzy i dziennikarze. W Siemianach, najsłynniejszej wiosce turystycznej przy tym akwenie, również można znaleźć wiele przystani: Ekomarina Siemiany, Kurka Wodna, , Jacht Klub Liwa oraz Jacht Klub Vega. Miejscowość ta ma także charakter rekreacyjny, posiada tawerny, sklepy spożywcze oraz sezonowe atrakcje tj. koncerty czy kabarety. Kanałem Dobrzyckim dotrzemy do Ekomariny Zalewo – nowoczesnej przystani wybudowanej w Zalewie. Ponadto na całym Jezioraku, w wielu atrakcyjnych miejscach (wyspach, półwyspach) porozstawiane są pomosty pływające tzw. bindugi, gdzie bez problemu można zacumować.

Jeziorak jest miejscem życia wielu gatunków ryb i ptactwa. Żyją tu bieliki, rybołowy, kaczki, perkozy, trzciniaki, błotniaki, czaple i kormorany. W Jezioraku występuje wiele ryb m.in. węgorze, okonie, sandacze, szczupaki, sumy, leszcze, karpie, karasie, płotki i liny. Możliwe są połowy ryb zgodnie z okresami ochronnymi. W Jezioraku występują Sezon połowu z brzegu i lodu trwa od 01.01. do 31.12. Sezon połowu z łodzi trwa od 01.06. do 30.11. Zezwolenie wędkarskie można nabyć w Iławie, w Siedzibie Gospodarstwa Rybackiego.


Wszystkie zdjęcia w serwisie objęte są prawami autorskimi. Powielanie ich, kopiowanie, udostępnianie bez zgody autora zabronione.

JEZIORAK

Jezioro Jeziorak położone jest w województwie warmińsko-mazurskim, na pojezierzu Iławskim. Największym miastem przylegającym jest Iława, (...)
GALERIA FILMÓW

jeziora na Kanale Elbląskim


Jezioro Drużno

Jezioro Piniewo

Jezioro Sambród

Partnerzy witryny Kanał Elbląski

Chcesz być informowany o wydarzeniach, promocjach ?
Zapisz się na nasz Newsletter.