Czartery jachtów na Kanale Elbląskim

Śluzy Kanału Elbląskiego

Kanał Elbląski - Region


Śluzy Kanału Elbląskiego

Na Kanale Elbląskim obecnie funkcjonują cztery śluzy komorowe, zbudowane w drugiej połowie XIX wieku, a przebudowane w latach 1921-1931, są to śluzy Miłomłyn, Zielona, Ostróda oraz Mała Ruś.

Pierwotne założenia budowniczych Kanału Elbląskiego były takie, że różnice poziomu wód na szlaku zostaną pokonane z wykorzystaniem śluz komorowych. Zbudowano wiele śluz komorowych w technologii drewnianej, z wrotami jedno lub dwuskrzydłowymi. Na odcinku jezioro Drużno – Jelenie do 1850 roku powstało 5 śluz komorowych – ich przebieg był zupełnie inny niż obecnego szlaku Kanału Elbląskiego. Do momentu wybudowania pochylni Całuny i wykonania nowego przekopu kanałowego 44+880 – 46+850 km., szlak prowadził 50 metrów na północ od obecnego biegu. Na tym odcinku pracowały 4 śluzy: pierwsza na 44+980 km. szlaku, druga na 45+530 km., trzecia na wysokości dzisiejszej pochylni Całuny (45+850 km.), czwarta na 46+750 km. Nieco dalej na 47+800 km. zlokalizowana była piąta dawna śluza. Stary kanał śluzowy zaopatrywany był w wodę z rzeki Kiełpiny, którą w tym celu spiętrzono Jazem. Podczas budowy pochylni Całuny, stary kanał śluzowy został zlikwidowany - zasypany groblami od strony pochylni Jelenie oraz Całuny, w tym miejscu obecnie widoczny jest głęboki wykop, porośnięty wierzbami i topolami.

W 1850 roku ukończono budowę drewnianej śluzy komorowej w Miłomłynie, dwa lata później w 1852 roku ukończono śluzę Zielona, w 1872 roku powstała kolejna śluza komorowa wykonana w technologii drewnianej śluza Ostróda, w 1876 roku została oddana do użytku pierwsza murowana z cegły -  śluza Mała Ruś.

Źródło: Zabytki i Przemysłu i Techniki w Polsce nr.: 5 „Kanał Ostródzko – Elbląski”, pod redakcją Stanisława Januszewskiego, Wydawnictwo Artystyczno - Reklamowe „TAK”, Wrocław 2001


Wszystkie zdjęcia w serwisie objęte są prawami autorskimi. Powielanie ich, kopiowanie, udostępnianie bez zgody autora zabronione.

ŚLUZY KANAłU ELBLąSKIEGO

Na Kanale Elbląskim obecnie funkcjonują cztery śluzy komorowe, zbudowane w drugiej połowie XIX wieku, a przebudowane w latach 1921-1931 (...)
GALERIA FILMÓW

Kanał Elbląski


Kanał Elbląski

Historia Kanału Elbląskiego

Pochylnie Kanału Elbląskiego

Partnerzy witryny Kanał Elbląski

Chcesz być informowany o wydarzeniach, promocjach ?
Zapisz się na nasz Newsletter.