Czartery jachtów na Kanale Elbląskim

Jezioro Ruda Woda

Kanał Elbląski - Jeziora


Jezioro Ruda Woda

Jezioro Ruda Woda zwane jest także jeziorem Duckim, zlokalizowane jest w powiecie Ostródzkim w gminie Małdyty. Jezioro Ruda Woda stanowi odcinek szlaku Kanału Elbląskiego. Na potrzeby budowy Kanału Elbląskiego powierzchnia jeziora Ruda Woda została obniżona o 1.7 metra. W części północnej za pośrednictwem sztucznego przekopu jezioro łączy się z jeziorem Sambród, w części południowej sztuczym kanałem (przepływamy kolejno przez trzy małe jeziora: Sopelek, Copka i Krebs) z jeziorem Ilińskim. Jezioro Ruda Woda charakteryzuje się mocno rozwiniętą linią brzegową z licznymi małymi zatoczkami oraz dwiema dużymi zatokami (Zatoka Drela na wschodnim brzegu oraz Zatoka Zachodnia). Brzegi jeziora są wysokie i strome, w części wschodniej i zachodniej porośnięte lasami, części północnej brzegi otoczone są polami i łąkami. Jezioro charakteryzuję się podwodnymi wzniesieniami oraz kilkoma niewielkimi wyspami. Długość jeziora Ruda Woda wynosi 12 km., jego powierzchnia zaś ok. 655 hektarów, jezioro jest dość głębokie, podczas rejsów echosonda wskazywała nawet 29 metrów. Na 13 Km. szlaku Kanału Elbląskiego (5 km+200 m. jeziora), na wschodnim brzegu jest wejście na Kanał Bartnicki, którym dopłyniemy na jezioro Bartążek. Na 17 Km+300 szlaku Kanału Elbląskiego również na wschodnim brzegu (praktycznie naprzeciwko Zatoki Zachodniej) zlokalizowana jest jedyna przystań na tym jeziorze – baza żeglarska ZHP Wenecja.

Na Jeziorze Ruda Woda możliwe są połowy ryb zgodnie z okresami ochronnymi. Występują tu m.in. karasie, leszcze, okonie, sandacze i szczupak.


Wszystkie zdjęcia w serwisie objęte są prawami autorskimi. Powielanie ich, kopiowanie, udostępnianie bez zgody autora zabronione.


jeziora na Kanale Elbląskim


Jezioro Drużno

Jezioro Piniewo

Jeziorak

Partnerzy witryny Kanał Elbląski

Chcesz być informowany o wydarzeniach, promocjach ?
Zapisz się na nasz Newsletter.