Czartery jachtów na Kanale Elbląskim

Akwedukt Karnicki

Kanał Elbląski - Region

Akwedukt Karnicki

Prace na Kanale Elbląskim rozpoczęły się w 1844 roku, jednocześnie w trzech kierunkach: północnym, południowym oraz zachodnim. W kierunku zachodnim ruszyły z dwóch stron: od Miłomłyna oraz od jeziora Dauby. Największym problem na tym odcinku było jezioro Karnickie (zwane kiedyś Abiskarskim), którego lustro znajdował się około 2,5 metrów niżej od poziomu wód Kanału Elbląskiego. Podniesienie poziomu wody w jeziorze nie wchodziło w rachubę ponieważ zalano by spore obszary. Budowa śluz z kolei wymagała znacznych nakładów finansowych oraz rozwiązania problemu zaopatrzenia w wodę. Zdecydowano się na budowę akweduktu (czyli kanału) nad jeziorem Karnickim typu ziemnego co zdecydowanie go wyróżnia na tle tego typów budowli (w tamtych czasach budowano akwedukty o charakterze mostów).

W najwęższym miejscu jezioro podzielono na dwie części – usypano na dnie jeziora Karnickiego wał o szerokości 46 metrów nad poziomem lustra jeziora. Środkiem wału poprowadzono rynnę o szerokości 10 metrów oraz głębokości 1.5 metra. Tak powstał akwedukt Karnicki o długości 484 metrów.  Pod groblą puszczono przepust celem wyrównywania wody w podzielonym jeziorze.

Płyniemy jachtem akweduktem 2 metry nad poziomem jeziora Karnickiego, niestety nie widzimy jeziora ponieważ brzegi akweduktu celem umocnienia zostały gęsto obsadzone topolami i wierzbami.

Autorem zdjęć akweduktu Karnickiego jest Pan Janusz Gerszberg.

Zdjęcia należą do Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania - dziękujemy za udostępnienie fotografii.

Autorem filmu jest Navicula - Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego.


Wszystkie zdjęcia w serwisie objęte są prawami autorskimi. Powielanie ich, kopiowanie, udostępnianie bez zgody autora zabronione.

AKWEDUKT KARNICKI

Prace na Kanale Elbląskim rozpoczęły się w 1844 roku, jednocześnie w trzech kierunkach: północnym, południowym oraz zachodnim (...)
GALERIA FILMÓW

Kanał Elbląski


Kanał Elbląski

Historia Kanału Elbląskiego

Śluzy Kanału Elbląskiego

Partnerzy witryny Kanał Elbląski

Chcesz być informowany o wydarzeniach, promocjach ?
Zapisz się na nasz Newsletter.