Czartery jachtów na Kanale Elbląskim

Zalewo

Kanał Elbląski - Miejscowości


Zalewo

Zalewo to niewielka miejscowość położona, nad jeziorem Ewingi, w powiecie Iławskim, połączona kanałem Dobrzyckim z jeziorem Jeziorak. Stąd poprzez Kanał Elbląski dotrzecie Państwo do Elbląga, dalej rzeką Elbląg do Zalewu Wiślanego, lub poprzez Kanał Jagielloński na szlak Pętli Żuławskiej, dalej międzynarodową drogą wodne E70 do Antwerpii lub Amsterdamu. Nad brzegami Zalewa wybudowano nowoczesną przystań żeglarską (Ekomarinę Zalewo), z przyłączami lądowymi, pełnym węzłem sanitarnym.

Zalewo może pochwalić się ponad 700 letnią historią, początkowo istniał tu zamek krzyżacki wokół którego powstało podgrodzie. Miasto od początku swego istnienia spełniało ważne funkcje administracyjne i kościelne – było siedzibą powiatu i konsystorza dla Pomezanii. Mieszkańcom nie żyło się lekko, miasto nawiedzały pożary, epidemie i wojny. Po epidemii dżumy w 1710 roku w mieście przy życiu pozostało raptem 7 rodzin. W drugiej połowie XIX wieku Zalewo przeżywało rozwój gospodarczy spowodowany budową Kanału Elbląskiego oraz linii kolejowej Ostróda – Elbląg. Po II wojnie światowej Zalewo administracyjnie znalazło się w granicach Polski, a z wojennej zawieruchy pozostało raptem 25% zabudowań.

Obecnie miasto jest ośrodkiem handlowo-usługowym z rozwiniętym przemysłem (głównie drzewnym) i dużymi zasobami rolniczymi. Jako dawne miasto należące do Prus, posiada wiele zabytków niegdyś należących do Niemiec. Jednym z najstarszych jest gotycki kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty z XIV wieku. wraz z fragmentem murów obronnych i basztą. Wartym uwagi jest budynek szkoły zaprojektowany przez znanego architekta Kurta Fricka, ukończony w 1928 roku. Będąc na miejscu warto udać się do starej części miasta aby obejrzeć zabytkowe kamiennice. Na ulicy Sienkiewicza warto zobaczyć kaplicę św. Rodziny, dzwonnicę oraz cmentarz żydowski – w dobrym stanie zachowało się kilkanaście macew (żydowski pomnik nagrobny).


Wszystkie zdjęcia w serwisie objęte są prawami autorskimi. Powielanie ich, kopiowanie, udostępnianie bez zgody autora zabronione.

Prognoza pogody Zalewo

Prognoza pogody na Kanale Elbląskim, w miejscowości Zalewo

ZALEWO

Zalewo to niewielka miejscowość położona, nad jeziorem Ewingi, w powiecie Iławskim, połączona kanałem Dobrzyckim z jeziorem Jeziorak. St (...)
GALERIA FILMÓW

miejscowości na Kanale Elbląskim


Partnerzy witryny Kanał Elbląski

Chcesz być informowany o wydarzeniach, promocjach ?
Zapisz się na nasz Newsletter.