Czartery jachtów na Kanale Elbląskim

Jezioro Szeląg Wielki

Kanał Elbląski - Jeziora


Jezioro Szeląg Wielki

Jezioro Szeląg Wielki położone jest na pojezierzu Iławskim , na wschód od miasta Ostróda, w pobliżu znanej turystycznej miejscowości Stare Jabłonki. W okolicy jeziora Szeląg Duży rozciąga się teren Lasów Taborskich, stanowiących część Rezerwatu Sosny Taborskie z jego bogatą roślinnością i majestatycznym drzewostanem. Ze względu na budowę, zbiornik ten jest jeziorem rynnowym o wydłużonym kształcie i słabo rozwiniętej linii brzegowej o różnych wysokościach krawędzi brzegowych, a także piaszczysto-mulistym dnie.

Jezioro Szeląg Wielki połączony jest z Jeziorem Pauzeńskim za pośrednictwem Kanału Ostródzkiego, z jeziorem Szeląg Mały zaś za pomocą tunelu wodnego. Jest elementem drogi wodnej Kanału Elbląskiego.

Jezioro Szeląg Wielki zostało podzielone na wskutek usypania w latach 1871 - 1873 w poprzek akwenu wysokiego, kilkudziesięciometrowego nasypu, którym poprowadzono linię kolejową pomiędzy Olsztynem a Ostródą, pod usypem powstał zaś kanał wodny łączący jezioro Szeląg Wielki oraz powstałym na skutek oddzielenia jeziorem Szeląg Mały.

Powierzchnia jeziora Szeląga Wielkiego wynosi 599,0 hektarów, z kolei jego maksymalna głębokość dochodzi do 35 metrów. Miejsce to cieszy się zainteresowaniem wędkarzy, gdyż można w nim znaleźć takie gatunki ryb jak leszcz, szczupak, sandacz czy węgorz. Pozwolenie można nabyć w Gospodarstwie Rybackim w Ostródzie.


Wszystkie zdjęcia w serwisie objęte są prawami autorskimi. Powielanie ich, kopiowanie, udostępnianie bez zgody autora zabronione.


jeziora na Kanale Elbląskim


Jezioro Drużno

Jezioro Piniewo

Jeziorak

Partnerzy witryny Kanał Elbląski

Chcesz być informowany o wydarzeniach, promocjach ?
Zapisz się na nasz Newsletter.