Czartery jachtów na Kanale Elbląskim

Jezioro Płaskie

Kanał Elbląski - Jeziora


Jezioro Płaskie

Jezioro Płaskie położone jest na pojezierzu Iławskim, w gminie Zalewo, przy miejscowości Jerzwałd. Jezioro Płaskie należy do obrębu Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Stanowi północno-zachodnią część Jezioraka. Połączenie z Jeziorakiem włącza jezioro Płaskie na międzynarodową drogę wodną E-70. Z tego miejsca można rozpocząć podróż szlakiem Kanału Elbląskiego, dalej nad Zalew Wiślany, lub poprzez Pętle Żuławską na Wisłę i drogę wodną E-70 do Amsterdamy czy Antwerpii.

Zbiornik ma nieregularny kształt. Jest wydłużony z zachodu na wschód. Obrzeża zbiornika przeważnie niskie, miejscami podmokłe, od południa i zachodu otoczony jest przez lasy, a od pozostałych stron przez kępy leśne, pola i łąki. Linia brzegowa jeziora Płaskie jest rozwinięta i urozmaicona. W południowej części jeziora znajduję się pięć wysp, największe z nich to Samotna, Leśny Ostród oraz Stodółka.  Wokół nich i całej linii brzegowej występuje roślinność wynurzona. Roślinność zanurzona bardziej obficie porasta południowo-zachodnie partie jeziora.

Na jeziorze Płaskim wyróżnić możemy dwie zatoki: Zatoka Jerzwałd oraz Zatoka Miła. Na jeziorze znajdują się dwie bindugi. Pomost Gminny Jerzwałd znajduje się na północno-zachodnim brzegu jeziora Płaskiego, w miejscowości Jerzwałd. Na północnym brzegu znajduje się gospodarstwo agroturystyczne. Cumować należy za pomocą Y-bomów przy pływającym pomoście. Druga z bindug zlokalizowana jest przy wyspie Marki.

Możliwe są połowy ryb zgodnie z okresami ochronnymi. Występują tu m.in. węgorze, sandacze, liny, leszcze, płocie, karasie i szczupaki. Zezwolenie wędkarskie można nabyć w Iławie, w Siedzibie Gospodarstwa Rybackiego.


Wszystkie zdjęcia w serwisie objęte są prawami autorskimi. Powielanie ich, kopiowanie, udostępnianie bez zgody autora zabronione.


jeziora na Kanale Elbląskim


Jezioro Drużno

Jezioro Piniewo

Jeziorak

Partnerzy witryny Kanał Elbląski

Chcesz być informowany o wydarzeniach, promocjach ?
Zapisz się na nasz Newsletter.