Czartery jachtów na Kanale Elbląskim

Jezioro Drwęckie

Kanał Elbląski - Jeziora


 Zobacz wszystkie zdjęcia z galerii

Jezioro Drwęckie

Jezioro Drwęckie zlokalizowane jest na Pojezierzu Iławskim, częściowo leży w granicach administracyjnych Ostródy. Powierzchnia jeziora Drwęckiego wynosi około 880 hektarów, jego maksymalna głębokość wynosi ok. 22 m, maksymalna szerokość wynosi zaś ok. 1100 metrów. Jezioro Drwęckie należy do jezior rynnowych. Jego brzegi są w części północnej wysokie i zalesione (Lasy Liwskie), w części południowej niskie, podmokłe i bezleśne. Jezioro składa się z dwóch rynien: jednej o długości około 5 km, na której znajduje się zalesiona wyspa Ostrów, oraz drugiej o długości 12 km, przez którą płynie rzeka Drwęca. Od wschodu jezioro połączone jest kanałem z jeziorem Puzy (tu też znajduje się zabytkowa śluza Ostróda), a przez nie z jeziorem Szeląg Wielki. Na północy łączy się ze szlakiem wodnym Kanał Elbląskiego, którego jest częścią.

Na jeziorze Drwęckim zlokalizowanych jest kilka przystani jachtowych, w centrum Ostródy znajdują się przystanie jachtowe: KS Sokół Ostróda, Klub Żeglarski Ostróda, LOK Ostróda oraz przystań U Zdzicha. Tuż przy molo znajduje się także pomost cumowniczy. Przystanie żeglarskie położone są przy południowym brzegu. Brzeg wschodni to wyciąg nart wodnych, przystań statków żeglugi pasażerskiej i kanał, który prowadzi do śluzy Ostróda, a następnie do jeziora Pauzeńskiego (Puzy). Przy ujściu kanału znajduje się port Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, zlokalizowany w basenie portowym osłoniętym od falowania. Wzdłuż brzegu znajduje się wiele tawern, hoteli oraz punktów gastronomii. Jezioro Drwęckie jest jedną z popularniejszych atrakcji turystycznych w regionie, przyciągając przede wszystkim miłośników sportów wodnych. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się wyżej wymieniony wyciąg do nart wodnych, który znajduje się na jeziorze, a także specjalny tor kajakowy wraz z platformą i trybunami.

Sama Ostróda posiada wiele zabytków wartych uwagi, przeważają głownie obiekty sakralne. Można zobaczyć tu m.in. Kościół gotycki św. Dominika Savio i Kościół neogotycki pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Znajduje się tu również pokrzyżacki zamek pochodzący z XIV wieku. W Ostródzie można także zobaczyć zabytkową śluzę, która została wybudowana w latach 1872 – 1876. Na krańcu północnego odgałęzienia jeziora zlokalizowana jest także przystań/restauracja Piławki, która wchodzi w skald zrzeszonych przystani/tawern znanych jako Gościńce Kanału Elbląskiego i Jezioraka, specjalizuje się w daniach z ryb.

Możliwy jest połów ryb zgodnie z okresami ochronnymi. Występują tu m.in. szczupaki, leszcze, sandacze i liny. Pozwolenie można nabyć w Gospodarstwie Rybackim w Ostródzie. Pozwolenie należy posiadać podczas połowów w części samborowskiej jeziora Drwęckiego. W części miejskiej nie jest ono konieczne.


Wszystkie zdjęcia w serwisie objęte są prawami autorskimi. Powielanie ich, kopiowanie, udostępnianie bez zgody autora zabronione.


jeziora na Kanale Elbląskim


Jezioro Drużno

Jezioro Piniewo

Jeziorak

Partnerzy witryny Kanał Elbląski

Chcesz być informowany o wydarzeniach, promocjach ?
Zapisz się na nasz Newsletter.