Czartery jachtów na Kanale Elbląskim

Kanał Iławski

Kanał Elbląski - Kanały


Kanał Iławski

Kanał Iławski zlokalizowany jest na Pojezierzu Iławskim, to zachodnia odnoga Kanału Elbląskiego, łączy węzeł wodny w Miłomłynie z jeziorem Jeziorakiem. Uruchomienie Kanału Iławskiego miało miejsce w 1860 roku, a jego powstanie umożliwiło swobodną żeglugę pomiędzy Iławą a Miłomłynem, Ostródą i Elblągiem.

Szlak wodnego z Miłomłyna do Jezioraka ma długość 11.5 km., zaś sama długość Kanału Iławskiego liczy 10 Km., szlak wiedzie przez wykopany kanał, dalej przez sztuczny nasyp na jeziorze Karnickim, następnie wpada do jeziora Dauby, skąd wpływamy do zatoki Kraga na Jezioraku. Podczas budowy Kanału Iławskiego należało zmierzyć się z problemem różnicy poziomów wody pomiędzy jeziorami Karnickim, Ilińsk a Jeziorakiem. Poziom jeziora Karnickiego jest około 3 metry niższy niż Jezioraka oraz 2 metry niższy niż jezioro Ilińsk, koło Miłomłyna. Zamiast budowy kosztownych śluz, zdecydowano się na usypanie sztucznej grobli – na środkowym zwężeniu jeziora usypano wał o długości 484 metrów, wysokości 6 metrów i szerokości 50 metrów. Środkiem wału biegnie rynna o szerokości 10 metrów i głębokości 1,5 metra. Trasa wiedzie więc akweduktem nad jeziorem Karnickim, dokładnie płyniemy 2 metry powyżej poziomu jeziora Karnickiego, niestety widoki zasłaniają liczne drzewa i roślinność.


Wszystkie zdjęcia w serwisie objęte są prawami autorskimi. Powielanie ich, kopiowanie, udostępnianie bez zgody autora zabronione.

KANAł IłAWSKI

Kanał Iławski zlokalizowany jest na Pojezierzu Iławskim, to zachodnia odnoga Kanału Elbląskiego, łączy węzeł wodny w Miłomłynie z jez (...)
GALERIA FILMÓW

kanały na Kanale Elbląskim


Rzeka Elbląg

Kanał Ostródzki

Kanał Bartnicki - Ducki

Partnerzy witryny Kanał Elbląski

Chcesz być informowany o wydarzeniach, promocjach ?
Zapisz się na nasz Newsletter.