Czartery jachtów na Kanale Elbląskim

Miłomłyn

Kanał Elbląski - Miejscowości


Miłomłyn

Historia Miłomłyna i uzyskania przez niego praw miejskich sięga początku XIV wieku i podobnie jak wiele wsi i miasteczek w tym rejonie, należało ono do ówczesnego Zakonu Krzyżackiego. Najpierw powstała tu strażnica krzyżacka, później wybudowano zamek oraz młyn. Stopniowo obok powstawało osiedle targowe, które w 1335 roku uzyskało prawa miejskie. Podczas wojny trzynastoletniej Miłomłyn co rusz przechodziła z rąk do rąk.

Rozwój miejscowości Miłomłyn przypada na budowę Kanału Elbląskiego oraz budowa kolei żelaznej. W tamtym czasie miejscowość stałą się ważnym węzłem wodnym i kolejowym. W latach 1872 – 1876 wybudowano śluzę komorową w Miłomłynie. Pod koniec II Wojny Światowej miejscowość Miłomłyn została zniszczona i splądrowana w ok. 90% przez swoich wyzwolicieli (Armię Czerwoną).

Obecnie miejscowość Miłomłyn to ważny węzeł wodny, zabytkowa śluza Miłomłyn to tzw. zerowy punkt Kanału Elbląskiego, tutaj krzyżują się drogi wodne do Iławy, Ostródy i Elbląga. Turyści płynący szlakiem Kanału Elbląskiego mogą zatrzymać się w trzech miejscach, przy pomoście cumowniczym obok śluzy Miłomłyn, przy pomoście cumowniczym w centrum miasta oraz na przystani na Wyspie (zdecydowanie polecamy to miejsce).

Ze względu na swoją długą historię, Miłomłyn zachęca przybyłych turystów zabytkową architekturą i historycznymi obiektami. Wśród ciekawych miejsc znajdujących się na obszarze miasta możemy zwiedzić między innymi neogotycki kościół parafialny pod wezwaniem Św. Bartłomieja, pochodzący z końcówki XIX wieku, fragmenty murów i historyczne zabudowania, dawny folwark czy choćby XIX wieczny dwór. Warto zobaczyć takżę kaplica Św. Elżbiety z początków lat 30 XX wieku, siedzibę nadleśnictwa z 1842 roku, wieże obronną i cmentarz. Okolice Miłomłyna słyną także z rezerwatów przyrody, takie jak rezerwat „Rzeka Drwęca” oraz rezerwat „Jezioro Iłgi” obejmujący ochroną miejsca lęgowe ptactwa wodnego.


Wszystkie zdjęcia w serwisie objęte są prawami autorskimi. Powielanie ich, kopiowanie, udostępnianie bez zgody autora zabronione.

Prognoza pogody Miłomłyn

Prognoza pogody na Kanale Elbląskim, w miejscowości Miłomłyn

MIłOMłYN

Historia Miłomłyna i uzyskania przez niego praw miejskich sięga początku XIV wieku i podobnie jak wiele wsi i miasteczek w tym rejonie, nale (...)
GALERIA FILMÓW

miejscowości na Kanale Elbląskim


Partnerzy witryny Kanał Elbląski

Chcesz być informowany o wydarzeniach, promocjach ?
Zapisz się na nasz Newsletter.