Czartery jachtów na Kanale Elbląskim

Szlak Miłomłyn - Ostróda - Stare Jabłonki

Kanał Elbląski - Trasy
  • Home
  • Trasy
  • Szlak Miłomłyn - Ostróda - Stare Jabłonki


 Zobacz wszystkie zdjęcia z galerii

Szlak Miłomłyn - Ostróda - Stare Jabłonki

Zaczynamy przy śluzie w Miłomłynie ( 0.00 Km. szlaku). Śluzujemy się (czas około 20 minut) i płyniemy w kierunku na Ostródę. Przed nami rozlewisko, po przepłynięciu około 600 metrów na wschodnim brzegu starorzecze Liwy. Płyniemy dalej kanałem do śluzy Zielona, po drodze (3+490 km.) przepłyniemy pod mostem betonowym z 1908 roku (droga Miłomłyn – Samborowo). Przed śluzą Zielona (4+600 km.) na prawym brzegu można się zatrzymać. Za śluzą na lewym brzegu pomost cumowniczy. Czas śluzowania wynosi około 20 minut. Po prześluzowaniu płyniemy dalej kanałem aż do wejścia na jezioro Drwęckie. Po drodze (5+475 km.) mijamy most drogowy betonowy z 1908 roku (droga Liwa – Piławki).

Po wejściu na jezioro Drwęckie szlak skręca w kierunku wschodnim, tor wodny oznaczony jest bojami. Kierujemy się do przesmyku dzielącego jezioro Drwęckie na dwie części, przepływamy pod mostem kolejowym poprowadzonym nad przesmykiem, za mostem rozwidlenie szlaku – kierując się na północ dopłyniemy do Przystanku Piławki (po drodze wyspa Orzechowa), szlak wodny prowadzi dalej w kierunku wschodnim. Przed nami Ostróda, na południowym brzegu mijamy kolejno przystanie jachtowe: Sokół Ostróda, LOK Ostróda, U Zdzicha, Klub Żeglarski Ostróda, na północnym brzegu jeziora plaża miejska, hotel Hilton. Na krańcu jeziora (wschodni brzeg) centrum Ostródy, molo z pomostem cumowniczym znajdującym się od strony północnej. Wejście do kanału prowadzącego do śluzy Ostróda znajduje się na północ od wyciągu nart wodnych, przepływamy pod kładką dla pieszych, po prawej stronie basen portowy Żeglugi Ostródzko – Elbląskiej, przed śluzą po prawej stronie pomost cumowniczy, wejście do śluzy sprzężone jest z mostem drogowym. Za śluzą po obu stronach kanału miejsce do cumowania.

Śluza w Ostródzie posiada najwęższą komorę, jednostki o szerokości około 3 metrów powinny z jednej strony wyciągnąć odbijacze. Po prześluzowaniu wpływamy na kanał który prowadzi na jezioro Pauzeńskie. Po drodze przepływamy pod mostami drogowym (pierwszy most drogowy stara 7, drugi most nowa drogą ekspresową S7). Za mostem zaczyna się jezioro Pauzeńskie, tor wodny oznaczony jest bojami, po przepłynięciu około 1 km. szlak skręca na wschód (opływamy półwysep), jezioro robi się coraz węższe – wpływamy w kanał prowadzący do śluzy Mała Ruś. Miejsca cumownicze przed śluzą po prawej stronie (dość płytko około 0.4 m.), za śluzą po prawej stronie kanału. Po prześluzowaniu (ok. 20 minut) płyniemy dalej kanałem aż do jeziora Szeląg Wielki (po drodze nie ma żadnych mostów).

Po wejściu na jezioro Szeląg Wielki rozwidlenie szlaku: w kierunku północno – zachodnim dopłyniemy do pola namiotowego Zakątek, które znajduje się na krańcu jeziora. Szlak do Starych Jabłonek prowadzi w kierunku południowo wschodnim. Po drodze na wschodnim brzegu liczne kampingi i pola namiotowe. Na końcu jeziora Szeląg Wielki, na wschodnim brzegu jest wejście do kanału prowadzącego na jezioro Szeląg Mały. Wejście jest obok ośrodka z pomostem.

Wpływając na kanał płyniemy powoli, kanał skręcą w prawo, za zakrętem przepływamy pod mostem drogowym (Ostróda – Olszyn), zaraz za mostem znajduje się tunel pod groblą z linią kolejową (Ostróda – Olsztyn), przepływając przez tunel należy zachować szczególną ostrożność, przez całą długość tunelu z lewej strony jest pomost, po wyjściu z tunelu przepływamy pod mostem, następnie kanał prowadzi dalej na jezioro Szeląg Mały. Tuż przy wyjściu z kanału po lewej stronie znajduje się pomost Ośrodka Wypoczynkowego Stanica Wodna. Tor wodny prowadzi w kierunku północno wschodnim, przechodzimy przez przesmyk, na północnym brzegu jeziora pomosty ośrodków wypoczynkowych, Hotel Anders, na końcu jeziora koniec szlaku wodnego Miłomłyn – Ostróda – Stare Jabłonki.


Wszystkie zdjęcia w serwisie objęte są prawami autorskimi. Powielanie ich, kopiowanie, udostępnianie bez zgody autora zabronione.

SZLAK MIłOMłYN - OSTRóDA - STARE JABłONKI

Zaczynamy przy śluzie w Miłomłynie ( 0.00 Km. szlaku). Śluzujemy się (czas około 20 minut) i płyniemy w kierunku na Ostródę. (...)
GALERIA FILMÓW

Szlak Miłomłyn - Ostróda - Stare Jabłonki » Locja


Locja na odcinku Miłomłyn - Ostróda - Stare Jabłonki

# Km.
( Mił. - Ost. - SJ )
Typ Nazwa Opis Km.
( SJ. - Ost. - Mił. )
1 0.00 Km. Śluza Śluza Miłomłyn

Śluza Miłomłyn - długość komory 33,88 m., szerokość komory 3,60 m., spad maksymalny 3,54 m. w kierunku Ostródy. Przed śluzą dostępne pomosty dla oczekujących na śluzowanie.

31.30 Km.
2 0.60 Km. Linia brzegowa Starorzecze Liwy

Na wschodnim brzegu starorzecze Liwy.

30.70 Km.
3 3.50 Km. Most Most drogowy

Most drogowy H - 4.5 m., B - 8 m.

27.80 Km.
4 4.40 Km. Śluza Śluza Zielona

Śluza Zielona, długość komory 34,19 m., szerokość komory 3,55 m., spad maksymalny 1,96 m. Przed śluzą możliwe cumowanie do nabrzeża kanału, za śluzą na wschodnim brzegu pomost cumowniczy.

26.90 Km.
5 5.50 Km. Most Most drogowy

Most drogowy

25.80 Km.
6 10.60 Km. Jezioro Wejście na jezioro Drwęckie

wejście na jezioro Drwęckie, szlak jest oznaczony bojami, tor wodny skręca w kierunku zachodnim

20.70 Km.
7 13.50 Km. Most Most kolejowy

Most kolejowy H - 3,2 m., B - 8 m., przesmyk łączący dwie częsci jeziora. Za mostem w kierunku wschodnim Ostróda, w kierunku północnym wyspa Orzechowa (4 km.) oraz Przystanek Piławki (ok. 8 km.),  

17.80 Km.
8 14.50 Km. Linia brzegowa Ostróda

Ostróda - na południowym brzegu przystanie jachtowe (Sokół Ostróda, LOK Ostróda, U Zdzicha oraz Klub Żeglarski Ostróda), na krańcu zatoki molo w Ostródzie. Wejście do kanału znajduje się na półnoć od wyciągu nart wodnych.

16.80 Km.
9 14.80 Km. Most Kładka dla pieszych

Kładka dla pieszych H - 3.6, B - 8 m., wejście do kanału prowadzącego na jezioro Pauzeńskie. Za kładką po prawej stronie kanał portowy Żeglugi Ostródzko - Elbląskiej.

16.50 Km.
10 15.10 Km. Śluza Śluza Ostróda

Śluza Ostróda - długość komory 29.15 m., szerokość komory 3,26 m., spad maksymalny 2,04 m., wejście do śluzy znajduje się praktycznie pod mostem drogowym H - 3.6 m. Jachty o szerokości ok. 3 metrów muszą uważać na obijacze.

16.20 Km.
11 15.70 Km. Dwa mosty Mosty drogowe

Mosty drogowe przed wejściem na jezioro Pauzeńskie

15.60 Km.
12 15.70 Km. Jezioro Jezioro Pauzeńskie - początek

Początek jeziora Pauzeńskiego, szlak wodny obojowany.

15.60 Km.
13 16.70 Km. Jezioro Jezioro Pauzeńskie - rozwidlenie

Szlak wodny na rozwidleniu skręca na wschód, półwysep dalej jest po prawej stronie (opływamy go).

14.60 Km.
14 17.70 Km. Jezioro Jezioro Pauzeńskie - koniec

Koniec jeziora Pauzeńskiego - zaczyna się kanał.

13.60 Km.
15 19.10 Km. Śluza Śluza Zielona

Śluza Mała Ruś - długość komory 29,33 m., szerokość komory 3,19 m., spad maksymalny 1,64 m. Wejście do śluzy jest połączone razem z mostem drogowym H - 3.60 m. Przed wejściem do śluzy na prawym brzegu dość płytko głębokość ok. 0.4 m.

12.20 Km.
16 21.70 Km. Jezioro Jezioro Szeląg Wielki

Wejście na jezioro Szeląg Wielki, rozwidlenie szlaku. W kierunku północno - wschodnim Zakątek (ok. 8 km.), w kierunku południowo-wschodnim Stare Jabłonki oraz jezioro Szeląg Mały.

9.60 Km.
17 28.00 Km. Kanał kanał na jezioro Szeląg Mały

Na krańcu jeziora, na południowo - wschodnim brzegu znajduje się wejście na kanał łączący jezioro Szleąg Wielki z jeziorem Szeląg Mały.

3.30 Km.
18 28.20 Km. Kanał Tunel pod nasypem w Starych Jabłonkach

Most drogowy, zaraz za mostem tunel łaczący jeziora.

3.10 Km.
19 28.40 Km. Jezioro Jezioro Szeląg Mały

Koniec kanału, wejście na jezioro Szeląg Mały, na wschodnim brzegu Stanica Wodna Stare Jabłonki.

2.90 Km.
20 29.50 Km. Linia brzegowa Hotel Anders

Na wschodnim brzegu Hotel Anders

1.80 Km.
21 31.30 Km. Jezioro Koniec jeziora Szeląg Mały

Koniec jeziora Szeląg Mały - koniec (początek) szlaku żeglownego

0.00 Km.

trasy na Kanale Elbląskim


Szlak wodny Miłomłyn - Elbląg

Szlak Miłomłyn - Iława

Szlak Miłomłyn - Zalewo

Partnerzy witryny Kanał Elbląski

Chcesz być informowany o wydarzeniach, promocjach ?
Zapisz się na nasz Newsletter.