Czartery jachtów na Kanale Elbląskim

Stare Jabłonki

Kanał Elbląski - Miejscowości


Stare Jabłonki

Stare Jabłonki to niewielka wieś, położona na pojezierzu Iławskim, w gminie Ostróda (do Ostródy około 11 km.), pomiędzy jeziorami Szeląg Wielki oraz Szeląg Mały. Tu zaczyna się szlak Kanału Elbląskiego (jego najdalsza odnoga), stąd dopłyniemy do Elbląga, poprzez Zalew Wiślany do Kalingradu, stąd Kanałem Elbląskim przedostaniemy się na Pętle Żuławską, a nawet dalej poprzez międzynarodową drogę wodną E70 do Antwerpii czy Amsterdamu.

Najstarsze znane wzmianki na temat Starych Jabłonek pochodzą z dokumentu z 1584 roku. W la-tach 30. XX w. sosny z okolicznych lasów były bardzo cenione w niemieckim przemyśle lotniczym, a praca przy ich wyrębie była dla wielu mieszkańców pobliskich miejscowości głównym źródłem utrzymania. Drzewa ze Starych Jabłonek nazywano sosnami lotniczymi. W chwili obecnej cały kompleks lasów Taborskich to rezerwat Sosny Taborskie. W Starych Jabłonkach znajduje się XIX wieczna willa która została zaadoptowana na hotel.

W hotelu Anders co roku odbywają się dwie imprezy: Puchar Świata w Siatkówce Plażowej FIVB (Swatch Beach Volley World Tour), Regionalne Święto Ryby Warmia, Mazury, Powiśle – impreza ple-nerowa gdzie można skosztować potraw z ryb, powędkować oraz posłuchać dobrej muzyki. W Starych Jabłonkach znajduje się także zabytkowy budynek stacji kolejowej z odnowionym zegarem i jedyną w swoim rodzaju drewnianą poczekalnią na jednym z peronów.

Malownicze jezioro Szeląg Wielki zaliczane jest do jednych z najpiękniejszych jezior na Warmii i Mazurach, słynie z czystych i chłodnych wód, żyją tu szlachetne ryby: sielawa, sieja, węgorz. Na lewym brzegu jeziora znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe gdzie bez problemu można zacumować.

Nad jeziorem Szeląg Mały powstało łowisko, dzięki czemu miejsce to cieszy się szczególnym zainteresowaniem ze strony wędkarzy. Również za sprawą swojego położenia i dzięki malowniczym krajobrazom

Stare Jabłonki każdego roku przyciągają miłośników sportów wodnych oraz osoby lubiące odpoczynek na łonie natury. W okolicy możemy znaleźć liczne szlaki piesze i rowerowe, jak również liczącą15 kilometrów trasę, przeznaczoną do jazdy konnej


Wszystkie zdjęcia w serwisie objęte są prawami autorskimi. Powielanie ich, kopiowanie, udostępnianie bez zgody autora zabronione.

Prognoza pogody Stare Jabłonki

Prognoza pogody na Kanale Elbląskim, w miejscowości Stare Jabłonki

miejscowości na Kanale Elbląskim


Partnerzy witryny Kanał Elbląski

Chcesz być informowany o wydarzeniach, promocjach ?
Zapisz się na nasz Newsletter.