Czartery jachtów na Kanale Elbląskim

Zamek w Szymbarku

Kanał Elbląski - Historia
  • Historia

Zamek w Szymbarku

Zamek w Szymbarku - dane adresowe, kontaktowe:


Zamek w Szymbarku  - informacje

Niedaleko Iławy, w małej wsi Szymbark, tuż nad brzegiem malowniczego jeziora Szymbarskim znajdują się ruiny zamku kapituły pomezańskiej.

Historia zamku w Szymbarku sięga XIV wieku, w miejscu dawnego grodu Pruskiego z inicjatywy kapituły pomezańskiej rozpoczęła się budowa warownej twierdzy. Prawdopodobnie budowa zamku w Szymbarku rozpoczęła się w latach 70-tych XIV wieku, jedni historycy podają także datę dużo wcześniejszą, mianowicie XIII wiek. Pierwszy etap budowy zamku w Szymbarku zamknięto w 1386 roku. Z tego okresu pochodził napis nad bramą wjazdową „"Hec porta constructa est anno domini MCCCLXXXVI tempore Fratris Henrici de Skarlin prepositi" co można przetłumaczyć następującą brama została wzniesiona roku pańskiego 1386 przez brata Henryka ze Skarlina.

Zamek kapituły pomezańskiej w Szymbarku wzniesiono w formie prostokąta o wymiarach 75 x 92 metry, w pierwszym etapie mury zewnętrzne wraz z ośmioma basztami, bramą wjazdową, wokół zamku wybudowano fosę zasilaną wodami jeziora Szymbarskiego, nad fosą powstał drewniany zwodzony most.

Podczas wojny trzynastoletniej pomiędzy Królestwem Polskim a Zakonem Krzyżackim zamek został zniszczony i spalony. Po wojnie został odbudowany. Wzmocniono i podwyższono mury obronne, wybudowano dwie dodatkowe baszty.

Po sekularyzacji (zeświecczenia) Zakonu Krzyżackiego zamek kapituły pomezańskiej przeszedł  na własność biskupa Erharda von Quesiss, następnie po jego śmierci włości zostały przekazane ewangelickiemu biskupowi Georg’owi von Polentz. Jego spadkobiercy przebudowali twierdzę zmieniając ją w rezydencje. Kolejnym właścicielem dóbr szymbarskich został Jonasz Kazimierz von Eulenburg, następnie zamek nabywa Teodor Schliben. W 1699 roku zamek w Szymbarku zostaje sprzedany Ernestovi Finsk von Finckenstein. Ród ten włada zamkiem do 1945 roku. W tym okresie zamek zostaje kilkakrotnie zmieniony, zgodnie z nastającą modą poszczególnych epok. Najpierw zamek został przebudowany w stylu barokowym, wtedy powstał park i klasyczna oranżeria, następnie w epoce romantyzmu przywrócono średniowieczny wygląd zamkowi. Prawdopodobnie wówczas drewniany, zwodzony most zastąpiono mostem murowanym, wspartym na arkadach.

Pod koniec II Wojny Światowej zamek w Szymbarku był pod władaniem SS. Po przejściu frontu zamek przejęły oddziały Armii Czerwonej, które stacjonowały tu do 1946 roku. Po wycofaniu czerwonoarmistów zamek został przez nich wysadzony i podpalony. Zniszczeniu uległy zabudowania mieszkalne wraz z wyposażeniem, ocalały częściowo mury obronne wraz z basztami, bramą wjazdową oraz mostem.

W latach 60-tych wykonano podstawowe prace konserwatorskie, polegające na częściowym odgruzowaniu zamku, skrzydła wschodniego, wykonano również zadaszenie pozostałych budynków.

Ruiny zamku w Szymbarku w 1988 roku przejęła fundacja Widzieć Muzyką.  W planach była odbudowa  twierdzy, mieścić miał się w tu ośrodek dla niewidomych dzieci. Z powodu braku funduszy pomysł odbudowy zaniechano. W 1997 roku zamek ponownie zmienia właściciela, przechodzi w ręce prywatne. W marcu 2018 roku na licytacji komorniczej Zamek w Szymbarku wraz z terenami przyległymi zostaje sprzedany spółce z Warszawy. Czas pokaże czy historyczna perła w Karinie Kanału Elbląskiego zostanie odbudowana.


Prognoza pogody Szymbark

Prognoza pogody na Kanale Elbląskim, w miejscowości Szymbark

Partnerzy witryny Kanał Elbląski

Chcesz być informowany o wydarzeniach, promocjach ?
Zapisz się na nasz Newsletter.