Czartery jachtów na Kanale Elbląskim

Dwór Drulity

Kanał Elbląski - Historia
  • Gastronomia
  • Parking
  • Toalety
  • Wifi
  • Restauracja


Dwór Drulity  - informacje

Dwór Drulity połóżony jest we wsi Drulity, w pobliżu szlaku Kanału Elbląskiego, w niewielkiej odległości od pochylni Buczyniec (ok. 2 Km.). Lokalizacja wsi Drulity w pobliżu drogi ekspresowej S7 zabewnia swobodną komunikację z Ostródą, Olsztynem, Gdańskiem czy Warszawa (z drogi S7 zjeżdząmy na węźle Marzewo, kierunek pochylnia Buczyniec). 

Zespół pałacowo - parkowy w Drulitach składa się z neoklasycznego pałacu, otaczającego go parku oraz zabudowań folwarcznych.

Historia wsi Drulity sięga XV wieku, w dniu 23 czerwca 1435 roku zostaje nadany przywilej lokacyjny przez Wielkiego Mistrza Krzyżackiego.  W XVI wieku dobra w Drulitach należały do księcia Albrechta, który nadał je jako lenno Georgowi Schertwitzowi i jego dziedzicom. W połowie XVII wieku majątek w Drulitach przeszedł w posiadanie rodziny von Wallenrodt. W XIX wieku majątek często zmieniał swoich właścicieli. W 1787 roku Bogusław von Wallernrodt sprzedał dobra rodzinie von Hake. W 1818 roku dobra ponownie zmieniają właścicieli, majątek w Drulitach nabywa Johann von Bancels, w 1829 roku w wyniku problemów finansowych rodziny von Bancels majątek ponownie zmienia właściciela - dobra na drodze licytacji komorniczej nabywa Gotthilf Wilhelm von Besser. W 1851 roku majątek zostaje sprzedany Jurgenowi Sthramerowi - rodzina ta zarządzała majątkiem do 1945 roku. Sam Pałac w Drulitach przetrwał wojenną zawieruchę,  po wojnie wieś Drulity znalazła sie w granicach Polski, zarządcą majątku do lat 90-tych było Państwowe Gospodarstwo Rolne, obecnie Dwór Drulity wraz z parkiem i zabudowaniami folwarcznymi stanowi własność osoby prywatnej.

Późnoklasyczny Pałac w Drulitach został zbudowany w 1853 roku, budowle wzniesiono na planie protokąta, z fasadą skierowaną w kierunku północnym, z honorowym podjazdem oraz czterokolumnowym portykiem, nad którym znajduje się balkon. Budynek jest podpiwniczony, posiada użytkowe poddasze. Z dwóch stron elewecji (od strony północnej i południowej) znajdują sie dwa ryzality pokryte dachem siodłowym, główny korpus zaś pokryto dachem mansardowym z lukarnami. 

Całość otoczono parkiem ze stawem, wzorowanym na parku Lintropa w Berlinie, na skraju parku (od strony pochylnie Buczyniec) znajdują się pozostałości kaplicy oraz cmentarza dworskiego. Cały park z zachowanym starodrzewem posiada powierzchnie około 1ha.

W Drulitach zachował się także dawny układ folwarczny: budynek gospodarczy w parku, wieżyczka studni, budynek gospodarczy, browar, ogrodzenie od strony północnej. W skład nowych zabudowań folwarcznych wchodzi: stodoła, chlewnia oraz obora.

Obecnie w Pałacu w Drulitach można odpocząć przy muzyce na żywo, szkosztować pysznego domowego ciasta, napić się aromatycznej filiżanki kawy lub lampki starannie wyselekcjonowanego wina. Spacerując po pięknym parku można odpocząć  przed dalszą podróżą. W przyszłości Dwór Durlity zaprasza na lokalną kuchnie, przygotowaną na bazie starannie wyselekcjonowanych lokalnych produktów.

Dwór Drulity to wyjątkowy punkt na szlaku Kanału Elbląskiego, to miejsce które koniecznie trzeba zobaczyć.


Prognoza pogody Pasłęk

Prognoza pogody na Kanale Elbląskim, w miejscowości Pasłęk

historia na Kanale Elbląskim


Zamek w Szymbarku

Partnerzy witryny Kanał Elbląski

Chcesz być informowany o wydarzeniach, promocjach ?
Zapisz się na nasz Newsletter.