Czartery jachtów na Kanale Elbląskim

Śluza Miłomłyn

Kanał Elbląski - Śluzy
  • Śluzy


Śluza Miłomłyn

Na Kanale Elbląskim obecnie funkcjonują cztery śluzy komorowe, zbudowane w drugiej połowie XIX wieku, a przebudowane w latach 1920-1930, są to śluzy Miłomłyn, Zielona, Ostróda oraz Mała Ruś.

Śluza Miłomłyn zlokalizowana jest w miejscowości Miłomłyn, w województwie warmińsko – mazurskim. Węzeł wodny w Miłomłynie stanowi tzw. zerowy punkt Kanału Elbląskiego, w tym miejscu krzyżują się szlaki wodne Kanału Elbląskiego w kierunku na Elbląg, Ostródę oraz Iławę. Śluza w Miłomłynie została ukończona w 1850 roku, jako konstrukcja komorowa drewniana. W latach 1925 – 1926 śluza w Miłomłynie została przebudowana, zastępując drewniane komory, komorami betonowymi. Śluza w Miłomłynie posiada wrota typu jednoskrzydłowego. Wykonano je w konstrukcji żebrowej, z bali drewnianych pokrytych poszyciem z drewna. Wrota górne wykonano z drewna sosnowego, wrota dolne z drewna dębowego, uszczelnienie wrót również stanowi drewno. Do obsługi wrót wykorzystuje się mechanizm cięgnowo – łańcuchowy, napełnianie i opróżnianie komory odbywa się poprzez zastawki we wrotach. W chwili obecnej obsługa śluzy jest zautomatyzowana, w razie wystąpienie awarii możliwe jest obsługa ręczna. Długość komory śluzy wynosi 33,88 metra, jej szerokość 3,60 m. Długość skrzydła wrót wynosi 4.20, wysokość na głowie górnej 3,2 na głowie dolnej 4,53 m. Na wrotach znajdują się pomosty służące do obsługi zastawek, za ich pośrednictwem można przejsć z jednej strony na druga. Wewnątrz śluzy, na obydwu ścianach zlokalizowane są wnęki z krzyżami cumowniczymi, na koronie śluzy zamontowano polery cumownicze.

W awanporcie górnym i dolnym znajdują się miejsca do cumowania jachtów żaglowych, motorowych oraz statków białej floty. W awanporcie górnym, na lewym brzegu jest pomost cumowniczy, w awanporcie dolnym cumujemy do nabrzeża.


Wszystkie zdjęcia w serwisie objęte są prawami autorskimi. Powielanie ich, kopiowanie, udostępnianie bez zgody autora zabronione.

Śluza Miłomłyn - godziny otwarcia

28 Kwiecień - 30 Wrzesień
Poniedziałek 07:00 - 19:00
Wtorek 07:00 - 19:00
Środa 07:00 - 19:00
Czwartek 07:00 - 19:00
Piątek 07:00 - 19:00
Sobota 07:00 - 19:00
Niedziela 07:00 - 19:00

Prognoza pogody Miłomłyn

Prognoza pogody na Kanale Elbląskim, w miejscowości Miłomłyn

ŚLUZA MIłOMłYN

Śluza Miłomłyn
GALERIA FILMÓW

Śluzy na Kanale Elbląskim


Śluza Zielona

Śluza Ostróda

Śluza Mała Ruś

Partnerzy witryny Kanał Elbląski

Chcesz być informowany o wydarzeniach, promocjach ?
Zapisz się na nasz Newsletter.